"DIE BRUCKE" HAREKETİ

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

 

1905 yılında, Dresden'de dört Alman öğrenci tarafından başlatılan Die Brücke (Köprü) hareketine, da ha sonra Alman anlatımcılığının en ilgi çekici adları katıldı: Kirchner Heckel; Schmidt-Rottluff; Bleyl Pechstein; vb.

Bu ressamlar, özgürlük isteklerini ve yaşama atılımların renkli bir hava içinde açıkladılar ama bu coşkunun altında hep, yaratılarının gerçek gücü olan, gizli bir metafizik tedirginlik yatıyordu.

Di( Brücke'nin, dağılmasından sonra ortaya çıkan Der Blaue Reiter (Mav Binici) hareketiyse, tutarlı bir hareket olmaktan çok, XIX.yy'ın son yıllarındaki başlıca akımların sonuçlarını yansıtan bir akımdır.

DIE BRUCKE adını 1911 yılında Münih'te çıkan dergiden almıştır.

Klee, Kawlensky Kandinsky, Marc,Macke gibi başlıci temsilcileri, ideallerini "gerçek"ten bütünüyle bağımsız olma duygusundan almışlar, böylece yeni soyutlama yollarına ve gerçeküstücülüğe yönelmişlerdir.

SERAMİK KURSU HAKKINDA

Sanat sever insanları bir araya getirmek ve üretmekten haz alırken üretilenlerin beğenilmesinden mutluluk duyanların sesi olmaya devam ediyoruz. Buluşma ve buluşturma noktası olmaktan gurur duyuyoruz. Sanatla hayatının biçimine hareket kazandırmak isteyenlerin merak ettikleri sanat dallarını burada tanıtırken, sanat eğitimini veren kurumları tanımasını sağlıyor irtibat kurmalarında yardımcı oluyoruz.

ÖNE ÇIKAN HABERLER

© 2017 Seramik Dersi

ARA