Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Yaratıcı Yazarlık Kursu - Yazarlık Kursu - Bumed - Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği

Yaratıcı Yazarlık Kursu Kendi kurmaca metinlerinizi yazarken yaratıcılığınızı daha iyi ortaya koyabilmek, içgörü kazanmak, temel yazım ve kurmaca teknikleri hakkında bilgi düzeyinizi yükseltmek, edebiyat dolu zaman geçirmek için Uygulamalı bir seminer dizisi olarak tasarlanmış olan Yaratıcı Yazarlık Kursu'nda kurmaca edebiyat yapıtlarının (öykü ve roman) nasıl üretildiği konusunda bilgiler aktarılacak; hikâyenin unsurları, kurmaca metinde zamanın kullanımı, mekânın işlevi, karakterlerin yaratılması, olay örgüsünün yapılandırılması, klasik ve modernist anlatım biçimleri, edebi türler, dramatik gerilimin oluşturulması gibi yazma tekniğine ilişkin konular yetkin örnekler* üzerinde tartışılacaktır.

Tüm bu yöntemlerin yanı sıra, edebiyatın insan yaratıcılığı ile ilişkisi irdelenecek, ilhamın kaynakları araştırılacaktır. Amaç, katılımcıların kendi kurmaca metinlerini yazarken yaratıcılıklarını daha iyi ortaya koyabilmeleri için yol göstermek ve içgörü kazanmalarına yardımcı olmaktır. Atölye süresince katılımcılar yazdıkları öyküleri tartışacak, yazma tekniğini etkileşimli bir eleştiri ortamında geliştirecektir.

[*Franz Kafka, Umberto Eco, J.L. Borges, Yusuf Atılgan, Tomris Uyar, Orhan Pamuk, Ahmet Hamdi Tanpınar, Leyla Erbil, Vüsat O. Bener, Ayfer Tunç... ]

Tarih : 10 Şubat 2016, Saat: 19.30 - 22.00 Tarih : 13 Şubat 2016, Saat: 10.30 - 13.00

Süre   :10 hafta

Katılım Bedeli Üye: 1.050 TL

Misafir: 1.250 TL

Detaylı bilgi ve rezervasyon için: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. / 212 - 359 5813

Eğitmen: Murat Gülsoy ˜89 Murat Gülsoy, Boğaziçi Üniversitesi'nde Mühendislik ('89) ve Psikoloji ('92) eğitimi gördü. Arkadaşlarıyla birlikte 1992-2002 yılları arasında çıkardığı Hayalet Gemi dergisi ile edebiyat alanında adını duyurmaya başladı. Bu dergide öykü ve deneme türünde yazılarını yayımlayan Gülsoy ilk kitabını 1999 yılında Can Yayınları'ndan çıkardı. 2001 yılı Sait Faik Hikâye Armağanı, ""Bu Kitabı Çalın"" adlı kitabına, 2004 yılı Yunus Nadi Roman 'dülü, ""Bu Filmin Kötü Adamı Benim"" adlı romanına, 2013 yılı Notre Dame de Sion Edebiyat 'dülü ""Baba, Oğul ve Kutsal Roman"" adlı romanına verildi. Kitapları çeşitli dillere çevrilmektedir. Yapıtlarında akıcı bir üslup kullanan yazarın gerçekliğin ve zihinsel deneyimlerin aldatıcılığı, rüyalar, ölüm ve aklın sınırları gibi konuları ele aldığı söylenebilir. 'ykü ve romanlarında türler arasında gidip gelmekten çekinmeyen Gülsoy edebiyat üzerine de inceleme ve denemeler yazmaktadır. Boğaziçi Üniversitesi'nde vermekte olduğu yaratıcı yazarlık derslerini Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık adlı kitabında, Modernizm/Postmodernizm üzerine görüşlerini 602.Gece adlı inceleme kitabında yayımlamıştır. Son romanı Gölgeler ve Hayaller Şehrinde 2014 Nisan ayında Can Yayınları  tarafından yayımlanmıştır. BÜMED'de on bir yıldır sürdürdüğü Yaratıcı Yazarlık atölyesine katılanların kitapları çeşitli yayınevlerinden yayınlanmış, çeşitli ödüller kazanmışlardır.

Bilgi ve kayıt için: Tel  : 0212 359 58 13

e-posta: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.