Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

İlona Seramik Atölyesi - Seramik Dersi - Seramik Kursu

İLONA SERAMİK ATÖLYESİ,

2006 yılından bu yana, 120 m2 lik 2 katlı mekanında, Kadıköy-Moda’da faaliyet göstermektedir. Atölyemizde genel hatlarıyla 2 alanda çalışmalar yapmaktayız. Bunlardan ilki, çeşitli ve farklı mekanlara yönelik taşınabilir ya da taşınamaz dekoratif amaçlı objeler, formlar ve duvar panoları üretmek, diğeri ise hobi amaçlı seramik çalışmaları yapmak isteyen katılımcılarımızla teknik ve estetik bilgilerimizi paylaştığımız kurslar düzenlemektir.

BENGÜ K. GODON

1988 yılı İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü mezunu. Yine aynı bölümde, Prehistorya Anabilim Dalı’nda, ilk köy toplulukları olarak tanımlayabileceğimiz Yakın Doğu Neolitik dönem seramik gruplarından biri üzerine deneysel çalışmalar yaparak, 2004 yılında Yüksek Lisans Tezi verdi. 1985 yılından buyana Güneydoğu, Akdeniz ve Marmara Bölgelerinde yaklaşık 12 farklı kazı alanında çeşitli dönemlerde seramik malzemesi ve çizim ağırlıklı arkeolojik çalışmalara katıldı. 1997- 1998 yıllarında arkeolojik bilgilerine seramik yapım ve üretim günümüz tekniklerini de ekleyebilmek amacıyla özel seramik dersleri aldı. 2006 yılından buyana İlona Seramik Atölyesi’nin sahibi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

DERSLERİMİZ


Killi toprak, su ve ateşin dengeli bileşimi, insanoğlunun yarattığı çeşitli kültürlerde ve çeşitli teknolojik aşamalar geçirerek binyıllardır kullanılagelmiştir. Kil, kaolen kuvartz ve diğer bazı kimyasallar çamur ile karıştığında çamura şekil verilebilme özelliğini kazandırır. İnsanoğlu hem kullanıma yönelik, hem de sanatsal amaçlı, çamurun bu özelliklerinden sonsuz seçeneklerle yararlanabilmektedir.Seramik çalışmaları için gerekli ortam, tüm malzeme ve aletler atölyemizde bulunmaktadır. Katılımcı, birkaç ay içerisinde temel çamuru elle şekillendirme, dekorlama ve sırlama tekniklerini öğrenmiş olur. Bu süreçte, teknik bilgileri doğru aktarabilme amacıyla bizlerin ağırlığı daha fazladır. Birkaç ayda bu temel bilgileri alan katılımcı, bu süreçten sonra kendi tercihlerini, oluşturabilmekte ve bu doğrultuda üretimlerine devam edebilmektedir. Çalışmalarımızın herhangi bir başlangıç tarihi yoktur. Başka bir deyişle, birbirinden farklı seviyelerde katılımcılar aynı ortamda çalışsalar da eğitim süreci kişiye özeldir. Mekanımız, rahat ve sıkışmadan çalışılması için aynı gün ve saatlerde maksimum 6 kişi için uygundur. Eğer mozaik yapımına ilginiz var ve hem de mozaikte kendi ürettiğiniz parçalarla pano ya da objenizi oluşturmak isterseniz Atolye 216 Mozaik Atolyesi ile interaktif çalışma olanağımız bulunmaktadır. Seramikte ayrı bir kurs seçeneği ise VEDAT KAYA yönetiminde tornada çamur şekillendirme dersleri Haftada 1 gün, teori ve uygulamada toplam 2 saat olarak belirlediğimiz torna çalışmlarını maksimum 4 kişi ile yapmaktayız.

KATILIM GÜNLERİ:

Elle Şekillendirme Grupları
  • Cuma: 11.00 – 15.00
  • Cumartesi: 12.00 – 15.00
Torna (Çömlekçi Çarkı) Grupları
  • Perşembe: 11.00 – 13.00
  • Cumartesi: 14.00 – 16.00
Yukarıda detaylarını verdiğimiz standart seramik eğitimi dışında yarı profesyonel ya da yoğunlaştırılmış workshop çalışmaları için özel talepleri değerlendirebilmemiz açısından karşılıklı görüşebileceğimizi de ayrıca belirtmek isteriz.

Adresimiz:

Caferağa Mah., Moda Cad. No: 5-7 A, Umut Apt. Kadıköy,İSTANBUL.

Telefon

+90 0216 349 93 96

Email

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.